środa, 25 marca 2015

Cynamonowe ciasto drożdżowe

cynamonowe ciasto drożdżowe do odrywaniaCYNAMONOWE CIASTO DROŻDŻOWE
Składniki:

Ciasto drożdżowe:
20g świeżych drożdży
150 ml mleka
50g cukru
400g mąki pszennej
½ łyżeczki soli
2 jajka
50g masła
Nadzienie:
70g masła
100g cukru brązowego
2 łyżeczki cynamonu


Sposób przygotowania:
Przygotować ciasto. Masło roztopić w garnku. Odstawić na bok. Rozkruszone drożdże wymieszać z łyżką cukru, lekko ciepłym mlekiem i paroma łyżkami mąki. Zaczyn przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na ok. 10- 15 min. do wyrośnięcia.
Resztę mąki wsypać do dużej miski. Dodać resztę cukru, jajka, sól, roztopione masło (może być lekko ciepłe) i wyrośnięty zaczyn. Wyrobić ciasto. Ciasto powinno być elastyczne. (Można wyrobić je robotem kuchennym używając haka do zagniatania ciasta). Następnie przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia, aż podwoi swoją objętość.
W międzyczasie roztopić 70g masła. (Można je lekko zezłocić). Odstawić na bok.
Formę keksową (o długości 25cm) wysmarować masłem. Odstawić na bok.
Wyrośnięte ciasto przełożyć na blat posypany lekko mąką. Zagnieść i rozwałkować na prostokąt o wymiarach 30x 60cm. (Jeśli komuś nie uda się rozwałkować do wymiaru 60cm to może również zrobić 30x 50).
Ciasto posmarować roztopionym masłem (odkładając łyżkę masła na bok) i posypać cukrem wymieszanym z cynamonem (odkładając również 1 łyżkę).
0r2

Ciasto pokroić wzdłuż krótszego boku na 6 pasków. (Otrzymamy 6 pasków o wymiarze 30x 10cm).

Paski ułożyć jeden na drugim.

Kolejno pokroić je w poprzek na 6 kawałków. (Otrzymamy 6 kawałków o wymiarze 5x 10cm).

Kawałki wkładać do formy bokiem.

Formę przykryć ściereczką i pozostawić do wyrośnięcia, aż ciasto wypełni formę.
Ciasto posmarować pozostałym masłem i posypać łyżką cukru z cynamonem.

Piec w nagrzanym piekarniku ok. 30- 35min. w temperaturze 180°C. (Gdyby ciasto za szybko się rumieniło, można przykryć je z góry folią aluminiową). Po upieczeniu pozostawić na ok. pół godziny w formie, kolejno wyłożyć na kratkę z piekarnika i pozostawić do ostygnięcia.

Smacznego!

źródło: www.domowe-wypieki.pl

Orzechowo- czekoladowe ciasto z galaretką

Orzechowo- czekoladowe ciasto z galaretkąORZECHOWO - CZEKOLADOWE CIASTO Z GALARETKĄ
Składniki:

Ciasto:
100g czekolady gorzkiej
4 jajka
80g masła lub margaryny
80g cukru
100g zmielonych orzechów laskowych
1 łyżeczka proszku do pieczenia
Pianka:
250g twarogu z wiaderka lub Quark
250g słodkiej śmietany 30- 36%
1 galaretka malinowa
Dodatkowo:
150g malin
2 galaretki malinowe


Sposób przygotowania:
Przygotować ciasto. Czekoladę posiekać drobno i wymieszać ze zmielonymi orzechami i proszkiem do pieczenia. Odstawić na bok.
Oddzielić żółtka od białek. Miękkie masło utrzeć z cukrem na puszystą masę. Dalej miksując na najwyższych obrotach, dodawać stopniowo po jednym żółtku. (Każde żółtko miksować co najmniej 1 min.). Wmieszać czekoladę z orzechami i proszkiem.
Osobno ubić białka na sztywną pianę i wmieszać delikatnie szpatułką do utartej masy.
Ciasto przełożyć do tortownicy (o średnicy 26cm) wyłożonej papierem do pieczenia. (Najpierw nałożyć papier na spód tortownicy i następnie zacisnąć obręcz. Wystający papier obciąć).
Piec w nagrzanym piekarniku około 30 min. w temperaturze 180°C. Wyciągnąć z piekarnika i pozostawić do całkowitego ostygnięcia. Kolejno przeciąć na pół tak, aby powstały 2 krążki. (Ciasto jest dość niskie i należy je ostrożnie przekroić).
Przygotować piankę. Galaretkę rozpuścić w 250ml gorącej wody. Pozostawić do ostygnięcia.
Serek wymieszać trzepaczką, aby był gładki. Gdy galaretka zacznie tężeć wlewać ją powoli do serka mieszając trzepaczką, aż powstanie jednolita masa. (Masę można wstawić do lodówki).
Gdy masa zacznie tężeć, ubić śmietanę na sztywno i wmieszać delikatnie do masy.
Pierwszy blat ciasta ułożyć na paterze. Zacisnąć wokół niego obręcz do tortu i wylać piankę. Przykryć drugim blatem. Wstawić do lodówki.
2 galaretki rozpuścić w 750ml gorącej wody. Pozostawić do ostygnięcia. Gdy galaretka zacznie tężeć, ułożyć maliny na cieście i zalać galaretką. Ciasto wstawić do lodówki, aż galaretka stężeje.

Smacznego!

źródło: domowe – wypieki.pl

3Bit

3 Bit3BIT
Składniki:
1 puszka masy krówkowej lub puszka słodkiego mleka skondensowanego (500g)
ok. 510g herbatników (ok. 75 sztuk. Wychodzą 3 warstwy, każda po ok. 25 herbatników)
400- 500ml słodkiej śmietany 30- 36%
2 opakowania śmietan-fix
ok. 50- 100g dowolnej czekolady (u mnie mleczna)

Masa budyniowa:
500ml mleka
2/3 szklanki cukru (= ok. 130g)
2 żółtka
3 łyżki mąki ziemniaczanej (ok. 40- 45g)
3 łyżki mąki pszennej (ok. 40- 45g)
ok. ¾ kostki masła ( ok. 180g)

Sposób przygotowania:
Jeśli mamy puszkę słodkiego mleka skondensowanego, należy gotować ją w garnku z wodą na małym ogniu przez 3 godz. (Puszka musi być cała pokryta wodą). Jeśli korzystamy z gotowej masy krówkowej, należy najpierw przygotować masę budyniową (według punktu 2), a następnie puszkę z masą krówkową wsadzić na parę minut do gotującej się wody. (Miękka masa krówkowa będzie łatwiej się rozsmarowywała).
Przygotować masę budyniową. 1 ½ szklanki mleka i cukier zagotować. Pozostałe mleko wymieszać dokładnie z żółtkami i mąkami. Dodać do gotującego się mleka, szybko mieszając, aby nie powstały grudki. Chwilkę gotować (około 1 min), aż budyń zgęstnieje. Pozostawić do ostygnięcia. Miękkie masło utrzeć mikserem na puszystą masę. Dalej miksując, dodawać stopniowo zimny budyń.
Formę prostokątną o wymiarach około 35x24cm wyłożyć herbatnikami. (Ja użyłam formy rozciąganej tak, że mogłam ją tak ustawić, aby nie łamać herbatników. U mnie wyszło po 5 herbatników wzdłuż i wszerz).
Na herbatnikach rozsmarować lekko ciepłą masę krówkową. Wyłożyć drugą warstwę herbatników. Kolejno wyłożyć masę budyniową, na nią ostatnią warstwę herbatników.
Ubić śmietanę ze śmietan-fix. Śmietanę wyłożyć na górę i posypać startą czekoladą.
Ciasto wstawić do lodówki, na co najmniej 12 godz.
Smacznego!
Uwaga:
W szybkiej wersji można ugotować 2 budynie waniliowe bez cukru w 500ml mleka, z dodatkiem cukru do smaku. (Cukier można pominąć, choć ja bym dodała, chociaż trochę). Po ostygnięciu, utrzeć z ¾ kostki masła.

1 szklanka= 250ml

źródło: www.domowe-wypieki.pl

Myszki bezowe

Myszki bezoweMYSZKI BEZOWE
Składniki:
na ok. 45 sztuk
3 białka
150g cukru
szczypta soli
Dodatkowo:
parę kostek czekolady
migdały w płatkach
żelki w kształcie długich pasków/ taśm (u mnie tęczowe)


Sposób przygotowania:
Białka ubić ze szczyptą soli na sztywną pianę. Dalej ubijając dodać stopniowo cukier.
Gdy białka będę dobrze ubite i cukier się rozpuści, przełożyć masę do szprycy z dużą, okrągłą końcówką (lub worka do mrożenia z odciętym jednym końcem).
Wyciskać bezy w kształcie łezek na dwie blachy wyłożone papierem do pieczenia, pozostawiając odstępy między nimi. Do bez powtykać migdały w płatkach, robiąc uszy.

Piec w nagrzanym piekarniku w temperaturze 110°C przez koło 60- 90 min., aż bezy będą dobrze wysuszone w środku. (Piekę dwie blachy równocześnie w termoobiegu). Po upieczeniu uchylić lekko drzwiczki piekarnika i pozostawić bezy w piekarniku do ostygnięcia.
Żelki pociąć na cienkie paski. (Tęczową taśmę pocięłam wzdłuż kolorów). Z tyłu myszki zrobić dziurkę patyczkiem do szaszłyków i włożyć pasek z żelki.

Czekoladę roztopić w kąpieli wodnej. Roztopioną przełożyć do worka do mrożenia i odciąć jeden koniec, robiąc malutką dziurkę. Każdej myszce zrobić oczy i nos.
Żelki pociąć na krótkie i jak najcieńsze paseczki. Zrobić wąsy, przykładając je do jeszcze niezastygniętej czekolady na nosie. Myszki pozostawić, aż czekolada zastygnie.

Smacznego!

źródło: www.domowe-wypieki.pl

Królewiec

KrólewiecKRÓLEWIEC
Składniki:
Ciasto miodowe:
3 szklanki mąki
3/4 szklanki cukru
1 łyżeczka sody
150g margaryny
1 jajko
3 łyżki płynnego miodu
Biszkopt:
4 jaja
3/4 szklanki cukru
1 łyżeczka proszku do pieczenia
3/4 szklanki mąki pszennej
1 łyżeczka mąki ziemniaczanej
Krem budyniowy:
0,5l  mleka
200g  masła
0,5 szklanki cukru
1łyżeczka cukru waniliowego
2 łyżki mąki ziemniaczanej
1 łyżka mąki pszennej
Polewa czekoladowa:
100g margaryny,
50g kakao,
120 g cukru pudru,
2 łyżki mleka.
Dodatkowo:
100g orzechów włoskich


Sposób przygotowania:
Przygotować ciasto miodowe. Wszystkie składniki posiekać nożem, zagnieść gładkie ciasto. Podzielić na dwie równe części i upiec 2 placki jednakowej wielkości (Najlepiej wziąć formę prostokątną  o wymiarach około 35cm x 24cm. Spód formy wysmarować margaryną i posypać bułką tartą). Piec w nagrzanym piekarniku około 15 min. w temperaturze 180°C.
Przygotować biszkopt. Oddzielić żółtka od białek. Białka ubić na sztywną pianę. Dalej ubijając dodać stopniowo cukier. Na końcu dodać po jednym żółtku. Mąki wymieszać z proszkiem do pieczenia. Przesiać do masy jajecznej i delikatnie wymieszać. Biszkopt piec w tej samej lub takiej samej formie co ciasto miodowe. Formę wysmarować masłem lub margaryną i posypać mąką. Ciasto przełożyć do formy. Piec w nagrzanym piekarniku około 25- 30 min. w temperaturze 180°C.
Przygotować krem budyniowy. Odlać niepełną szklankę mleka, resztę zagotować z cukrem i cukrem waniliowym. W zimnym mleku rozmieszać mąkę pszenną i ziemniaczaną. Wlać do gotującego się mleka mieszając, aby nie zrobiły się grudki. Następnie dodać kostkę masła. Dokładnie wymieszać (albo zmiksować).
Do formy włożyć jedno ciasto miodowe. Na to wylać połowę gorącej masy budyniowej. Na masę położyć biszkopt i wylać resztę masy. Wyłożyć drugie ciasto miodowe.
Przygotować polewę czekoladową. Margarynę roztopić. Do roztopionego tłuszczu dodać kakao, cukier puder i mleko. Dobrze wymieszać i nie gotować.
Polać ciasto polewą czekoladową. Udekorować orzechami włoskimi.

Smacznego!

źródło: www.domowe-wypieki.pl

Babka tulipan

babka tulipanBABKA TULIPAN
Składniki:
¾ szklanki oleju
1,5 szklanki mąki
1,5 szklanki cukru
7 jajek
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1 łyżka kakao
Kisiel wiśniowy bez cukru
1/3 szklanki maku
Wiśnie z kompotu (około 15-20 sztuk)


Sposób przygotowania:
Oddzielić żółtka od białek. Białka ubić na sztywną pianę. Dalej ubijając dodać stopniowo cukier. Kolejno dodać mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia i olej.
Ciasto podzielić na 4 części.
Do pierwszej części dodać 2 łyżki mąki i 3 żółtka. Wylać ciasto do formy keksowej (o długości 30cm, albo dłuższej) wysmarowanej masłem lub margaryną i posypanej bułką tartą.
Do drugiej części dodać kakao i 2 żółtka. Ciasto wyłożyć na pierwszą warstwę.
Do trzeciej części dodać kisiel wiśniowy i 2 żółtka. Ciasto wyłożyć na drugą warstwę.
Do czwartej części dodać mak. Ciasto wyłożyć na trzecią warstwę.
Wzdłuż ciasta, przez środek, ułożyć wiśnie jedna za drugą i wcisnąć je w ciasto. W przypadku braku wiśni można ciasto przekroić nożem wzdłuż formy.
Piec w nagrzanym piekarniku około 65 min w temperaturze 180°C.

Smacznego!

źródło: www.domowe-wypieki.pl

Babka kokosowo-kakaowa

BABKA KOSOWO - KAKAOWA
babka kokosowo-kakaowa
Składniki:
Ciasto kokosowe:
4 białka
200g cukru
½ łyżeczki aromatu waniliowego
200g kokosu
Ciasto kakaowe:
200g masła lub margaryny
200g cukru
2 łyżeczki cukru waniliowego
szczypta soli
4 żółtka
200g mąki pszennej
30g kakao
2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
4 łyżki mleka (50ml)
Dodatkowo:
ok. 50g białej czekolady
wiórki kokosowe


Sposób przygotowania:
Przygotować ciasto kokosowe. Białka ubić na sztywną pianę. Dalej miksując, dodawać stopniowo cukier.
Dodać aromat i kokos. Wymieszać krótko, tylko do połączenia składników.
Ciasto wyłożyć do formy na babkę (o średnicy 24cm) wysmarowanej margaryną i posypanej mąką.
Piekarnik nagrzać do temperatury 180°C (termoobieg: 160°C).
Przygotować ciemne ciasto. Miękkie masło lub margarynę utrzeć z cukrem, cukrem waniliowym i solą na jasną, puszystą masę. Dalej miksując na najwyższych obrotach, dodawać po jednym żółtku.
Prędkość miksera zmniejszyć do średnich obrotów. Mąkę wymieszać z kakao i proszkiem do pieczenia w osobnej miseczce. Dodać na dwa razy, na przemian z mlekiem do utartej masy. Miksować krótko, tylko do połączenia składników.
Ciasto wyłożyć do formy, na ciasto kokosowe.
Ciasto wstawić do nagrzanego piekarnika. Piec ok. 55min.
Po upieczeniu ciasto pozostawić na 10min. w formie, kolejno wyłożyć na kratkę z piekarnika i pozostawić do całkowitego ostygnięcia.
Białą czekoladę roztopić w kąpieli wodnej. Ciasto udekorować czekoladą i jeszcze płynną posypać kokosem.

Smacznego!

źródło: www.domowe-wypieki.pl

Ucierane ciasto z owocami

Ucierane ciasto z owocamiUCIERANE CIASTO Z OWOCAMI
Składniki:

Ciasto ucierane:
300g masła
200g cukru
4 jajka
200ml maślanki
500g mąki pszennej
3 łyżeczki proszku do pieczenia
Kruszonka:
100g mąki pszennej
50g płatków owsianych
60g cukru
90g masła
Dodatkowo:
ok. 500g lub więcej truskawek (tyle, aby przykryły powierzchnię ciasta)



Sposób przygotowania:
Przygotować kruszonkę. W tym celu połączyć wszystkie składniki na kruszonkę i gotową wstawić do lodówki.
Miękkie masło utrzeć z cukrem na jasną, puszystą masę. Dalej miksując na najwyższych obrotach dodawać stopniowo po jednym jajku.
Osobno wymieszać mąkę z proszkiem do pieczenia.
Zmniejszyć obroty miksera i dodawać maślankę na przemian z mąką. Mieszać krótko, tylko do połączenia się składników.
Ciasto wyłożyć do formy prostokątnej (o wymiarach ok. 24x 35cm) wyłożonej papierem do pieczenia. Na górę ciasta wyłożyć owoce. Z góry posypać kruszonką.
Piec w nagrzanym piekarniku ok. 50min, do suchego patyczka, w temperaturze 180°C. Ciasto po upieczeniu pozostawić na chwilę w piekarniku przy uchylonych drzwiczkach. Następnie wyciągnąć z piekarnika i pozostawić do całkowitego ostygnięcia.

Smacznego!

źródło: www.domowe-wypieki.pl

Sernik na orzechowo-czekoladowym cieście

SERNIK NA ORZECHOWO - CZEKOLADOWYM CIEŚCIE
Sernik na orzechowo- czekoladowym cieście
Składniki:

Ciasto:
100g czekolady gorzkiej
4 jajka
80g masła lub margaryny
80g cukru
200g zmielonych orzechów laskowych
1 łyżeczka proszku do pieczenia
Masa serowa:
750g twarogu z wiaderka lub Quark
100g cukru
1 opakowanie budyniu waniliowego bez cukru (opakowanie na 500ml mleka)
4 jajka
skórka starta z jednej cytryny
50g czekolady gorzkiej
Do dekoracji:
100g czekolady gorzkiej

200g słodkiej, płynnej śmietany 30- 36%

Sposób przygotowania:

Przygotować ciasto. Czekoladę posiekać drobno i wymieszać ze zmielonymi orzechami i proszkiem do pieczenia. Odstawić na bok.
Oddzielić żółtka od białek. Miękkie masło utrzeć z cukrem na puszystą masę. Dalej miksując na najwyższych obrotach, dodawać stopniowo po jednym żółtku. (Każde żółtko miksować co najmniej 1 min.). Wmieszać czekoladę z orzechami i proszkiem.
Osobno ubić białka na sztywną pianę i wmieszać delikatnie szpatułką do utartej masy.
Ciasto przełożyć do tortownicy (o średnicy 26cm) wyłożonej papierem do pieczenia. (Najpierw nałożyć papier na spód tortownicy i następnie zacisnąć obręcz. Wystający papier obciąć).
Piec w nagrzanym piekarniku około 25 min. w temperaturze 180°C. Wyciągnąć z piekarnika.
Przygotować masę serową. Czekoladę posiekać na dość grube kawałki. Odstawić na bok.
Ser, cukier, budyń w proszku, jajka, skórkę z cytryny zmiksować mikserem na gładką masę. Miksować krótko, tylko do połączenia się składników. Na końcu wmieszać delikatnie szpatułką kawałki czekolady.
Masę serową wylać na ciasto. (Ciasto może być ciepłe). Piec w nagrzanym piekarniku około 50 min. w temperaturze 180°C. Wyłączyć piekarnik i studzić sernik przy lekko uchylonych drzwiczkach piekarnika.
Przygotować ganache. Czekoladę posiekać. Śmietanę mocno podgrzać. Ściągnąć z pieca i dodać posiekaną czekoladę. Odczekać chwilę, aby czekolada zmiękła, a następnie wymieszać trzepaczką, aż czekolada całkowicie się rozpuści. Pozostawić do ostygnięcia. Kolejno wstawić do lodówki na parę godzin, a najlepiej na całą noc.
Sernik wstawić na co najmniej 3 godz. do lodówki, a najlepiej na noc.
Ganache ubić. Przełożyć do rękawa cukierniczego lub szprycy i udekorować brzeg sernika.

źródło: www.domowe-wypieki.pl

wtorek, 24 marca 2015

Kruche ciasteczka

KRUCHE CIASTECZKA
Składniki:           
3 szklanki mąki
1 kostka masła
1 szklanka cukru pudru
1 torebka cukru waniliowego
2 żółtka


Przepis:              
Mąkę posiekaj z masłem, aż powstaną drobne grudki, dodaj pozostałe składniki i zagnieć ciasto. Włóż ciasto do lodówki przynajmniej na pół godziny. Następnie rozwałkuj ciasto i wycinaj różnego kształtu ciasteczka. Blaszkę wyłóż papierem do pieczenia i ułóż ciasteczka. Piekarnik nagrzej na 170 stopni C i upiecz ciasteczka na złoty kolor.

źródło: www.ciasta.net

Amoniaczki

amoniaczkiAMONIACZKI
Składniki:           
1/2 kg mąki
10 dag cukru
4 łyżki masła lub margaryny
2 jajka
1/2 szklanki mleka
5 dag amoniaku
sól
1 paczka cukru waniliowego



Przepis:              
Masło utrzeć z cukrem, dodać jajka, odrobinę soli, cukier waniliowy, amoniak rozpuszczony w ciepłym mleku i w końcu mąkę. Wyrobić ciasto. Rozwałkować, a następnie szklanką wykrawać ciasteczka. Kłaść je jedną stroną na cukier i lekko przyciskać, aby cukier nie odpadł po upieczeniu. Ułożyć na blaszce. Wstawić do piekarnika i upiec na jasno - złoty kolor.

źródło: www.ciasta.net

Mazurek

przepis na mazurekMAZUREK

Przepis:
Ciasto
30 dag mąki
20 dag masła
10 dag cukru pudru (1 szklanka)
3 żółtka ugotowane na twardo przetrzeć przez sitko
1 cukier waniliowy

 Kajmak
1 puszka skondensowanego mleka
bakalie
               
Przygotowanie:
Posiekać dokładnie wszystkie składniki - ja ucieram w makutrze. Wstawić na 30 minut do lodówki. Potem rozwałkować na 1 cm. Piec około 25 minut w temperaturze 180 - 220 stopni C.
                Skondensowane mleko słodzone gotować pod przykryciem na małym ogniu, kilka razy przewracając puszkę. Uwaga - nie nachylać się nad garnkiem.


Kajmak rozprowadzić na cieście, posypać bakaliami.


źródło: www.ciasta.net

Cynamonowe zawijańce

CYNAMONOWE ZAWIJAŃCE

Składniki:
1 szklanka mleka
2 duze jajka
1/2 szklanki cukru
5-6 lyzek masla
1/4 lyzeczki soli
4 szklanki maki
2 1/4 lyzeczki suchych drozdzy

Nadzienie:
2 lyzki roztopionego masla
1/2 szklanki cukru (moze byc brazowy)
1-2 lyzki cynamonu


Przygotowanie:
Mleko lekko podgrzac, maslo rozpuscic. Drozdze zmieszac z lyzeczka cukru, lyzka maki i zalac 1/4 szklanki mleka, wymieszac i zostawic na 5-10 minut. Ze wszystkich skladnikow i rozczynu wyrobic miekkie, elastyczne ciasto, zostawic do wyrosniecia.
Rozwalkowac prostokat o wymiarach okolo 40 x 25cm, posmarowac rozpuszconym maslem i posypac cukrem zmieszanym z cynamonem. Zwinac jak rolade, pokroic delkatnie, aby sie nie splaszczyly i ukladac w wysmarowanej maslem formie. Ja ukladam je dosc blisko siebie, bo lubie miekkie brzegi, ale mozna oczywiscie zachowac wieksze odstepy a wtedy buleczki beda bardziej chrupkie.
Przykryc blache wysmarowana maslem folia i wlozyc do lodowki.
Nastepnego dnia wyjac z lodowki na 1/2 godziny przed planowanym pieczeniem, aby mogly dojsc do temperatury pokojowej.
Piec okolo 10 minut w temperatrze 200ºC. Po upieczeniu mozna polukrowac dowolnym lukrem lub posypac cukrem pudrem.

Oczywiscie zawijance moga byc upieczone tego samego dnia, po uformowaniu zostawic do wyrosniecia w cieplym miejscu i piec jak powyzej. Wariacje: - do ciasta mozna dodac smazona skorke pomaranczowa, otarta skorke z cytryny lub rodzynki - do nadzienia oprocz wymienionych skladnikow mozna dolozyc rodzynki, orzechy, skorke pomaranczowa, kokos itp. - nadzienie mozna zrobic slodsze lub mniej slodkie w zaleznosci od smaku.

Smacznego!

źródło: www.mniammniam.com

środa, 18 marca 2015

Miodowiec

MIODOWIEC

Składniki na ciasto:
  • 4 szklanki mąki pszennej (580 g)
  • 3/4 szklanki cukru pudru (100 g)
  • 1/2 kostki margaryny (125 g)
  • 2/3 szklanki płynnego miodu (150 g)
  • 2 jajka
  • 1 płaska łyżeczka sody
Masa:
  • 3 szklanki tłustego mleka
  • 3 łyżki cukru z wanilią
  • 5 łyżek kaszy manny
  • 1 żółtko
  • 1 kostka masła (200 g)
Polewa:
  • 2 łyżki margaryny
  • 4 łyżki cukru
  • 2 czubate łyżki kakao
  • 1 łyżka kwaśnej śmietany
  • 1 łyżka wody
Ciasto: Do dużej miski wsypujemy mąkę, cukier puder i sodę. Mieszamy. Dolewamy miód, wbijamy jajka oraz dodajemy pokrojoną w kostkę margarynę. Zagniatamy na gładkie ciasto. Dzielimy je na trzy równe części. Blachę o wielkości ok. 36×24 cm wykładamy papierem do pieczenia. Wylepiamy dno pierwszą częścią ciasta. Łapiemy za papier, wyjmujemy placek i ponownie wykładamy nowym papierem tą samą blaszkę. Wylepiamy dno drugą częścią ciasta. Tak samo postępujemy z ostatnią częścią. Każde ciasto pieczemy 10-12 minut w 180°C. Gdy się upiecze, wyciągamy je chwytając za papier i podmieniamy kolejnym przygotowanym plackiem.
Masa: Do rondelka wlewamy 2,5 szklanki mleka, dodajemy cukier z wanilią (ewentualnie wanilinowy) i zagotowujemy. Do szklanki wlewamy pozostałe mleko, dodajemy żółtko i kaszę. Dokładnie roztrzepujemy i wylewamy na gotujące się mleko. Intensywnie mieszamy, aż całość zgęstnieje. Przykrywamy folią aluminiową (aby dotykała dna – nie zrobi się kożuch)  i odstawiamy do całkowitego wystygnięcia. Zimna masa będzie jeszcze bardziej gęsta. Po tym czasie masło ucieramy, aż będzie puszyste. Dodajemy po łyżce całkowicie zimnej masy z kaszą, aż do wykończenia. Nie przejmujcie się, że masa jest mało smaczna – smaku nabierze w połączeniu z plackami.
Polewa: Wszystkie składniki na polewę zagotowujemy w rondelku i odstawiamy do ostygnięcia.

Na dno blaszki w której piekliśmy placki wykładamy upieczony, pierwszy blat ciasta. Smarujemy połową masy. Na wierzchu układamy drugi blat i smarujemy pozostałą masą. Nakładamy ostatni placek i polewamy go polewą. Ciasto wkładamy do lodówki na całą noc. Podajemy w temperaturze pokojowej. Najlepsze będzie na trzeci dzień.


źródło: www.poezja-smaku.pl


Szarlotka

SZARLOTKA
Piekłem z połowy porcji w tortownicy o średnicy 23 cm, podane poniżej składniki są na dość dużą blaszkę.

Składniki na ciasto:
  • 4 szklanki mąki pszennej
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 1 szklanka cukru pudru
  • 1,5 kostki masła (kostka = 250 g)
  • 6 dużych żółtek
  • 2 łyżki gęstej kwaśnej śmietany
Mąkę, cukier puder i proszek do pieczenia przesiać do naczynia. Masło pokroić na małe kostki, dodać do mąki, wmieszać żółtka, kwaśną śmietanę i wyrobić ciasto. Ciasto podzielić na pół i włożyć do lodówki na przynajmniej godzinkę.
Składniki na nadzienie:

  • 8 kwaskowatych jabłek, obranych, pokrojonych w półplasterki
  • 1/4 szklanki wody
  • 1 szklanka cukru pudru (można dać mniej, jeśli jabłka są słodsze)
  • 2 łyżeczki cynamonu
  • 2 łyżki mąki ziemniaczanej
  • 2 łyżki soku z cytryny
Ponadto:
  • kilka łyżek bułki tartej
  • cukier puder do posypania
Pokrojone jabłka umieścić w rondelku, dolać wodę i dusić przykryte około 15 minut, nie mieszając. Dodać cukier i cynamon, lekko wymieszać. Do masy wmieszać mąkę ziemniaczaną, sok z cytryny i dusić jeszcze przez 2 minuty. Masa powinna być gęsta, lecz nie rozgotowana.
Piekarnik rozgrzać do 180°C. Formę wysmarować tłuszczem lub wyłożyć papierem do pieczenia. W dno wgnieść jedną część ciasta, można zetrzeć (ja rozwałkowałam) i podpiec w piekarniku przez około 10 minut. Wyjąć z piekarnika, posypać bułką tartą (wchłonie nadmiar wilgoci z jabłek), wyłożyć jabłka i zetrzeć na to drugą część ciasta (ja znowu rozwałkowałam, ciasto było zbyt miękkie, aby je można było zetrzeć). Piec około godziny, aż się góra ładnie zrumieni (jeśli zbyt mocno, można użyć folii aluminiowej do przykrycia). Lekko przestudzić, posypać pudrem.

Smacznego :)

źródło: www.mojewypieki.com

Ciasto czekolasdowe



CIASTO CZEKOLADOWE















Składniki:
  • 2 nieduże pomarańcze lub 1 duża  ( z cienką skórą) 
  • 6 jajek
  • 1 czubata łyżeczka proszku do pieczenia
  • pół łyżeczki sody oczyszczonej 
  • 200g zmielonych migdałów 
  • 250g drobnego cukru do wypieków (polecam dać mniej, około 200g)
  • 50g kakao
Pomarańcze (w całości) włożyć do garnuszka i zalać wodą do ich przykrycia. Doprowadzić do wrzenia i gotować 2 godziny, pod przykrywką. Wyłączyć, odlać wodę, pomarańcze całkowicie wystudzić (najlepiej zrobić to dzień wcześniej).
Formę tortownicę o średnicy 20 cm wyłożyć papierem do pieczenia.
Ugotowane pomarańcze (w całości, ze skórą) włożyć do malaksera (food processora) i zmiksować na lekką pulpę z wyraźnymi jednak kawałkami skórek. Do malaksera dodać pozostałe składniki i zmiksować, do połączenia. Nie należy miksować zbyt długo (dobrze, by małe cząstki skórek były widoczne).
Tak przygotowane ciasto przelać do formy i piec w temperaturze 180ºC przez 45 - 60 minut, w zależności od piekarnika, do tzw. suchego patyczka.
Ciasto wystudzić, podawać przyozdobione skórką pomarańczową.
Smacznego :)


źródło: www.mojewypieki.com

Babka piaskowa

BABKA PIASKOWA















Składniki:
  • 250g masła lub margaryny
  • 200g cukru
  • 4 jajka
  • szczypta soli
  • 150g mąki pszennej *
  • 150g mąki ziemniaczanej
Dodatkowo:
  • cukier puder do posypania

Sposób przygotowania:
    1. Oddzielić żółtka od białek.
    2. Masło zmiksować na najwyższych obrotach ze szczyptą soli na puszystą, jasną masę. Dalej miksując, na najwyższych obrotach, dodawać stopniowo cukier, a następnie po jednym żółtku. Każde żółtko miksować co najmniej 1 min.
    3. Osobno wymieszać mąkę pszenną z ziemniaczaną. Dodać stopniowo do utartej masy. Nie mieszać za długo, tylko do połączenia składników. (Można miksować na najniższych obrotach).
    4. Białka ubić na sztywno i wmieszać delikatnie łyżką drewnianą lub szpatułką.
    5. Ciasto przełożyć do formy keksowej wysmarowanej margaryną i posypanej mąką. (Jeśli macie małe lub średniej wielkości jajka to powinna wystarczyć forma o długości 25 cm, przy większych jajkach należy użyć dłuższej formy).
    6. Piec w nagrzanym piekarniku ok. 55 min. (do suchego patyczka) w temperaturze 180°C.
    7. Ciasto pozostawić w formie, aby lekko ostygło. Kolejno wyłożyć na kratkę z piekarnika i pozostawić do całkowitego ostygnięcia. Posypać cukrem pudrem.
Smacznego.
Uwaga:
* W wersji bezglutenowej należy pominąć mąkę pszenną i dać łącznie 300g mąki ziemniaczanej.

źródło: www.domowe-wypieki.pl

środa, 11 marca 2015

Rolada biszkoptowa

ROLADA BISZKOPTOWA


Ciasto:                                         
- 4 jaja
- 3/4 szklanki cukru
- 1 szklanka mąki
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia


Przygotowanie:

Białka ubić na sztywna pianę, pod koniec dodając stopniowo cukier. Ubić na puszystą masę. Następnie dodawać żółtka ciągle ubijając. Dodać mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia, delikatnie mieszając. Prostokątną blachę wyłożyć papierem do pieczenia, wylać ciasto i rozprowadzić najcieniej jak się da. Piec w temp. 180 stopni przez ok 15 min. Położyć ciasto na lniana ściereczkę posypaną mąką i zawinąć w luźny rulon, pozostawić do ostygnięcia.


Składniki do bitej śmietany:
- 1/2 litra śmietany kremówki
- 4 łyżki cukru pudru
- 2 śmietan-fix'y
- dżem ( najlepiej wiśniowy)


Przygotowanie:
Śmietanę ubić na sztywno, dodać cukier puder wymieszany ze śmietan-fix'ami. Ciasto rozwinąć, posmarować dżemem i na dżem bitą śmietaną, jeżeli coś się zostanie to można posmarować roladę na wierzchu i udekorować według upodobania. Do środka rolady można włożyć galaretkę. Odstawić do lodówki aż zesztywnieje śmietana.


źródło: www.durszlak.pl

wtorek, 3 marca 2015

Muffinki cynamonowe


MUFFINKI CYNAMONOWE



  Składniki:

- 2 szklanki maki
- 0,5 szklanki cukru
- 1 łyżka mielonego cynamonu
- 2,5 łyżeczki proszku do pieczenia
- szczypta soli
- 1 łyżeczka aromatu waniliowego
- 1 duże jajko
- 0,75 szklanki mleka
- 0,25 szklanki oleju
- 25 dag konfitury/dżemu morelowego




Przygotowanie:
1. Mąkę, proszek do pieczenia, sól, cukier i przyprawy wymieszać. W innej misce roztrzepać jajko z mlekiem, olejem i aromatem. Mokre wlać do suchych składników, wymieszać do połączenia.Na koniec dodać konfiturę/dżem i ponownie wymieszać.

2. Masę przelać do papilotek na muffinki do 3/4 ich wysokości. Piec w 175 stopniach około 25 minut do "suchego patyczka". Wyjąć z piekarnika i pozostawić do wystudzenia. Smacznego!



źródło: www.durszlak.pl